Akademia Tradycji

W 2020 roku Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze realizuje projekt pt. Akademia Tradycji. W ramach projektu od 15 maja do 15 października 2020 r. realizowane będą następujące działania:

Warsztaty:
wyplatanie ze słomy, garncarstwo, filcowanie, tkactwo, sitodruk, pogadanki, wykłady o rzemiosłach i współczesnym designie

FILCOWANIE GRANCARSTWO PLAKAT TKACTWO sitodruk wyplatanie

Więcej informacji na
https://www.facebook.com/events/616194692304513/?active_tab=about
https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Gin%C4%85cych-Rzemios%C5%82-566302143412066/

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020"

2020 NCK dofinans etnopolska RGB

Informacja o szczepieniu lisów wolno żyjących w akcji wiosennej 2020

INFORMACJA

DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW,

NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE PRZYNĘTY ZE SZCZEPIONKĄ DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH

w akcji wiosennej 2020 roku

Celem skutecznego zwalczania wścieklizny - zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących - metodą zrzutów z samolotów,

- w planowanym terminie: od 18 maja do 23 maja 2020 r.

  • zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm ; grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką,
  • zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp, z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych,
  • prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt - przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
  • szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących,
  • dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka - należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza med.,
  • po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych - trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

DZIĘKUJEMY ZA POMOC W SKUTECZNYM PRZEPROWADZENIU AKCJI ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY

                                                                                                                      Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii 

Andrzej Czerniawski

szcz lis

OGŁOSZENIE

W związku z istniejącą pandemią koronawirusa Wójt Gminy Czeremcha informuje, że inkasenci nie będą pobierać  zobowiązań pieniężnych z tytułu II raty 2020r.

W związku z powyższym prosimy mieszkańców gminy o samodzielne wpłacanie należności w banku lub przez Internet na indywidualne konta podatkowe, które są zamieszczone w decyzjach wymiarowych.

  

                                                                                                                            Wójt Gminy Czeremcha

Powiat realizuje projekt MARA

logotypy mara

Mając na względzie rozwój mobilności oraz innowacyjności, Powiat Hajnowski jest partnerem w międzynarodowym projekcie badawczym MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas – New approaches for developing mobility concepts in remote areas. Projekt MARA – Mobility and Accesibility in Rural Areas (Mobilność i dostępność na obszarach wiejskich) finansowany jest z Programu Interreg Baltic Sea 2014-2020. W przedsięwzięciu uczestniczy 12 partnerów z 9 krajów, a liderem jest Ministerstwo Energetyki, Digitalizacji i Infrastruktury z Niemiec (Mecklenburg-Vorpommern).Tematem wiodącym projektu jest zrównoważony transport i ruch turystyczny na obszarach peryferyjnych państw basenu Morza Bałtyckiego. Docelowo projekt ma przyczynić się do podniesienia mobilności mieszkańców i turystów w naszym regionie.

W 2019 r. wspólnie z parterem – Politechniką Białostocką przeprowadziliśmy badania społeczne, włączające do projektu mieszkańców, turystów, branżę turystyczną i transportową. Na przełomie września i października 2019 r. przeprowadzono badania ankietowe  oraz dwa warsztaty fokusowe – w październiku i listopadzie 2019 r., podczas których wspólnie z uczestnikami szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć mobilność w regionie. Uczestnicy ocenili dostępność komunikacyjną w regionie, wskazali źródła problemów oraz ich potencjalne rozwiązania. Podczas dyskusji padło wiele ważnych postulatów mających na uwadze poprawę istniejących modeli mobilności oraz propozycji nowych rozwiązań.

2020 r. to czas kolejnych wyzwań. W terminie 05-07.02.2020 uczestniczyliśmy w spotkaniu roboczym wszystkich parterów w Pietrozawodsku (Federacja Rosyjska), podczas którego dokonano podsumowania efektów dotychczasowych prac oraz wytyczono plan działań na najbliższą przyszłość. Spotkanie stanowiło także platformę wymiany doświadczeń w temacie rozwoju innowacyjnych modeli mobilności. Okazuje się, że w krajach skandynawskich idea e-bike (elektrycznych rowerów) jest na tyle rozwinięta, że ten rodzaj transportu jest alternatywnym środkiem komunikacji. Jako ze Powiat Hajnowski może pochwalić się siecią szlaków rowerowych, spinających siedziby gmin, a jednocześnie prowadzących do najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie, w ramach projektu chcemy podjąć się zadania opracowania innowacyjnych koncepcji mających na celu promocję i wdrożenie innowacyjnych  rozwiązań mobilności. Aktualnie zespoły robocze – MARA – Powiat Hajnowski i MARA – Politechnika Białostocka pracują nad podsumowaniem działań przeprowadzonych w ubiegłym roku. Synteza badań zostanie ujęta w Strategii Partycypacji, włączona do dokumentów strategicznych Powiatu Hajnowskiego.

Katarzyna Miszczuk