Dane ogólne

Gmina Czeremcha położona jest w południowej części województwa podlaskiego. Z danych historycznych wynika, że teren gminy Czeremcha zgodnie z mapą powiatu brzeskiego z końca XV wieku jest zaznaczony jako wieś Nurzec - dzisiaj Czeremcha Wieś, wg lustracji z lat 1661-1664 jej nazwa już brzmi "Nurzec alias Czeremcha". Były to ziemie należące do króla. Czeremcha siedziba gminy, powstała równocześnie z utworzeniem szlaku kolejowego Brześć-Czeremcha-Białystok w roku 1905. Od tego czasu datuje się powstanie Czeremchy.

Ogólna powierzchni gminy wynosi 9.673 ha.

Dla rzeźby powierzchni gminy charakterystyczne są formy lodowcowe oraz szczelinowe wodnolodowcowe (ozy, kemy) z okresu zlodowacenia środkowopolskiego. W sumie jest to teren słabo urozmaicony pod względem morfologicznym, a duża część powierzchni gminy maskowana jest pokrywą leśną. Nieco bardziej urozmaiconą morfologię posiada północo-wschodnia część gminy, zbudowana z piaszczysto-żwirowych osadów lodowcowych. W północnej i w północno-wschodniej części gminy na glinie zwałowej występują piaski, żwiry i głazy lodowcowe.
Teren gminy położony jest w dorzeczu Wisły i należy do zlewni rzeki Bug. Południowa i wschodnia część terenu odwadniana jest przez rzekę Pulwę oraz dopływ rzeki Brodziec, Sipurki i Nurczyka oraz rzeki Nurzec. Na terenie gminy występują gleby o niskich klasach bonitacyjnych.

W strukturze obszaru gminy istotną rolę odgrywają jej przyrodnicze struktury funkcjonalno-przestrzenne tworzące tzw. System ekologiczny gminy.
Do głównych obszarów systemu ekologicznego gminy należą:

  • doliny rzek o znaczeniu regionalnym i funkcjach: ekologicznej, krajobrazowej i gospodarczej oraz elementy drobnoprzestrzenne systemu przyrodniczego gminy
  • kompleksy leśne jako elementy drobnoprzestrzenne systemu przyrodniczego gminy o znaczeniu lokalnym i funkcjach ekologicznych, gospodarczych i krajobrazowych, pełniące jednocześnie funkcję wodo i glebo ochronną oraz stanowiące ostoje dla dzikiego ptactwa i zwierzyny, zasobne w owoce runa leśnego.

 

Infrastruktura drogowa

Gmina Czeremcha ma dobre połączenie komunikacyjne PKP. Drogą kolejową bezpośrednio można dojechać do Warszawy, Siedlec, Białegostoku, Hajnówki-siedziby powiatu oraz do Brześcia na Białoruś. Funkcjonuje także komunikacja autobusowa PKS oraz osobowe drogowe przejście graniczne w Połowcach pomiędzy RP a RB.

System komunikacyjny gminy Czeremcha tworzy układ drogowy drogi krajowej, dróg powiatowych, gminnych i lokalnych wiejskich. Ogólnie należy stwierdzić, że stan technicznych dróg na terenie gminy jest zadowalający. Na terenie gminy występują:

  • drogi powiatowe o łącznej długości 31,8 km,
  • drogi gminne i lokalne wiejskie o łącznej długości 53,5 km,
  • droga krajowa o łącznej długości 8,5 km o nawierzchni bitumicznej

Rys historyczny Parafii Prawosławnej w Kuzawie pod wezw. Św. Barbary

Diecezja: Warszawsko-Bielska 
Dekanat:Kleszczelowski

Według niektórych źródeł cerkiew zbudowano w 1828 r. na cmentarzu pw. Położenie Szaty Najświętszej Marii Panny. Przed I wojną światową podczas pożaru wsi cerkiew się spaliła. W okresie międzywojennym poczyniono starania o odbudowę świątyni. Zbudowana cerkiewka otrzymała wezwanie Św. Barbary i przetrwała do 1977 r. Po obudowaniu jej cegłą, ze znacznym poszerzeniem - została rozebrana, a nową 11.05.1980 poświęcono. W latach 1993-95 cerkiew była zewnątrz i wewnątrz remontowana.

Kontakt do Parafii Prawosławnej:

Ks Grzegorz Naumowicz       2011 - obecnie
Kuzawa 68A, 17-240 Czeremcha
tel: (85) 685 00 04

Rys historyczny Parafii Prawosławna w Zubaczach pod wezw. Opieki Matki Bożej

Dekanat: Kleszczelowski 
Diecezja: Warszawsko-Bielska

Pod koniec XIX w. 20 listopada 1895 r. z niewiadomej przyczyny spaliła się drewniana parafialna cerkiew z jej wyposażeniem. Obecną cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej wzniesiono w 1895 roku po pożarze starej a poświęcono 1 października 1896 r. W 1969 r. w wyniku wyładowań atmosferycznych, cerkiew cmentarna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy została doszczętnie spalona. Na jej miejscu w 1978 r. wzniesiono nową murowaną z białej cegły. Kapitalny remont cerkwi pod wezw. Opieki Matki Bożej przeprowadzono w 1984 r. Obok cerkwi znajduje się oddzielnie stojąca dzwonnica oraz żelazna płyta na grobie duchownego cerkwi, o. Jana Makowielskiego (1772-1856)

Kontakt do Parafii Prawosławnej:

Adam Ostapkowicz
w. Zubacze 37, 17-240 Czeremcha
tel: (0 85) 685-00-59